Pakliže patříte k lidem, kteří si berou práci domů, případně pracujete-li z domu, jistě musíte mít nějaké místo, kde pracujete. Stůl, židli, laptop, lampu, možná kalendář a diář nebo seznam akcí. Důležité ale je také místo, kde stůl stojí, věci, které máte poblíž i místnost, kterou si k práci vyberete.
V malém bytě málo místa
Pokud si myslíte, že nejde mít v malém bytě pracovnu s veškerým komfortem, který nabízí samostatná pracovna, jste na omylu. Stačí, když si vkusně, komfortně a chytře zařídíte pracovní kout. Je utné malého prostoru správně využít, a pokud umíte pracovat s prostorem i nábytkem, pracovní kout vám zdatně zastane práci plnohodnotné pracovny.
Jak funguje pracovní kout
Jeho výhody jsou velké. Můžete si jej zřídit kdekoli v bytě, kam se vám to hodí. Máte-li prostornější předsíň či chodbu, je možné situovat pracovnu i zde. Také je možné využít předsíňového výklenku ve váš prospěch, pakliže zrušíte vestavěnou skříň. Avšak toto se doporučuje pouze mužům, nikoli ženám, jelikož podle psychologů ženy většinou práci v takto stísněném prostoru snášejí velmi špatně, stísněné prostory působí klaustrofobickým dojmem a u žen zvyšuje emocionální labilitu; dokonce zde hrozí větší pravděpodobnost deprese. Pakliže jste žena a přemýšlíte o náhradě za pracovnu, doporučujeme vám otevřený prostor, například volné místo mezi kuchyní a pokojem, nebo stěnu vertikálně směrem k hlavním vchodovým dveřím. Dávejte si však pozor, abyste měly dostatečné světlo a prostor okolo sebe.
Co pořídit do pracovny?
– Základem je pracovní stůl
– Nejdůležitější je nastavitelná židle – pakliže trpíte zdravotními obtížemi spojenými s pohybovým aparátem nebo páteří, volte židli, která je označená jako zdravotní
– Úložné prostory – například police zavěšené nad stolem, zásuvky, nebo zasouvací boxy se zásuvkami zvlášť, abyste plně využili prostoru
– Knihovna či regál na knihy
– Pakliže zde není místo pro knihovnu, pokuste se sem vtěsnat alespoň komodu nebo menší skříňku