Lidové pořekadlo praví, že když se něco staví, začíná se od podlahy. Logiku to má, neboť každá střecha a krovy na chatrném základu se evidentně musí zřítit, proto velmi záleží na tom, aby objekt byl pevně ukotven do země a byl tím pádem stabilní.
Se základovou konstrukcí souvisí i samotná podlahová krytina. Nebudeme přece doma chodit v bytě po betonu, i kdyby byl docela rovný a hladký. Beton sám o sobě je poměrně nevzhledný a rozhodně jej nelze považovat za útulné prostředí pro trávení volného času. K tomu potřebujeme něco víc, a zde se dostáváme na poměrně tenký led. Jakou krytinu si vybrat, aby nám vyhovovala.
Co takhle přírodní kamenná dlažba
Milovníci koberců si je pořizují mimo jiné i proto, aby jim poskytly teplo od nohou. To je pochopitelné, ale našlapování bosými chodidly po koberci v něm zanechává náš pot a bakterie, které jej rozkládají, a časem se musí z koberců odstranit důkladným čištěním. To u kamene na podlaze je to jiné, tam si s čištěním vystačíme sami a zvládne to docela obyčejný saponát rozpuštěný ve vlažné vodě. A teplo od nohou? K tomuto tématu se také rádi přiblížíme…
Kdo má možnost zhotovit topný okruh v podlaze, má jistou výhodu vůči každému, kdo se spoléhá na klasické radiátory. Od nich se totiž teplo šíří přímo vzhůru, stoupá ke stropu, zatímco u podlahy je chladno. Teplo od nohou je pak relativní pojem i tehdy, máte-li na podlaze koberec.
Topení v podlaze docílí rovnoměrnějšího rozložení vedení tepla v místnosti a tento proces ještě podpoříte přírodní kamennou dlažbou. Kámen má totiž nízký tepelný odpor a díky němu teplo dobře akumuluje z tepelného zdroje a předává jej dál do okolního prostředí. Můžete pak doma i v zimě vyzout pantofle a třeba svléknout i ponožky a užít si příjemně vyhřátý přírodní povrch, aby vás hýčkal a navodil velmi příjemnou atmosféru. A víte, že teplo na plosky chodidel je i významným antistresem?