Vína našich předků


Na světě existuje skutečně jen málo nápojů, o kterých toho bylo napsáno tolik, jako o víně. Zajímavé jsou například informace o jeho historii. Jak a jaké vznikalo v dávné minulosti? A jak by nám dnes asi takové „staré“ víno chutnalo?

Kde o víně psali
Tou nejznámější knihou, kde je o tomto nápoji zmínka, je bible. Receptury k výrobě vína jsou i na chrámových nápisech. Můžeme si je přečíst například v Egyptě (v Edfu a Philae). Uvádí se v nich, že jako ingredience používali tenkrát třeba mátu, citronovou trávu, rooibos (čajovníkovec), skořici nebo terebinthovou pryskyřici.
sudy u hradní zdi

Jak chutnalo
S těmito voňavými přísadami bychom si na tehdejších vínech dnes asi moc nepochutnali. K vylepšení zdravotních účinků přidávali starověcí vinaři do svých výrobků také tymián, šalvěj, mandragoru, aloe, pelyněk, římský kmín a mnohé jiné bylinky. Dále používali různé (často zvláštní) konzervační látky. I v té době byla vyráběna vína kvalitnější (pro vyšší vrstvy), a potom ta méně kvalitní (pro ostatní). Ta druhořadá byla vyrobena z toho, co zbylo po lisování a ředěním moštu. V oblibě byla i vína rozinková. Lisovala se z hroznů usušených na slunci. Byla to pravděpodobně tekutina hodně sladká, hustá a lepivá. A dnešní vína moc nepřipomínala. Před pitím se dochucovala také pomocí medu, sušeného ovoce a třeba i mořskou vodou! Tu tehdejší výrobci alespoň měli doporučováno odebírat z hygienických důvodů dál od břehu! Vzhledem k výše uvedenému bychom si na starověkých vínech pravděpodobně moc nepochutnali. Stejného názoru je i většina odborníků z oboru.
hrozny zralého vína
Jak ho konzervovali
Konzervaceprobíhala tenkrát také způsoby, které na chuti výslednému produktu zrovna moc nepřidaly! Protože se tenkrát víno skladovalo tak, že k němu měl přístup vzduch, mělo k němu lepší přístup i mnohem větší množství nežádoucích mikroorganismů. Ty pak způsobovaly, že se kazilo rychle. Vinaři proti tomu tenkrát bojovali konzervací pomocí pryskyřic z jehličnatých stromů (hlavně borovic a jedlí) a rostlinnými výluhy různého druhu. Dalšími způsoby, jak nápoj déle uchovat, bylo přidání potaše (vyrobené z popela tvrdého dřeva), ale i takových přísad jako je mramor, pepř a sůl! Sudy ošetřovali sírou a amfory sádrou.